Dieta e preferuar për 7 ditë

dieta e preferuar për humbje peshe

Dieta e preferuar ka fituar popullaritet për shkak të efektivitetit të saj.

Në vetëm 7 ditë mund të humbni peshë nga 5 deri në 10 kg. Në të njëjtën kohë, menuja nuk do të ketë kohë të mërzitet për shkak të ndryshimit kardinal në dietën ditore.

Çdo ditë e re është një lloj mono-diete një ditore, që të kujton një ditë të zakonshme agjërimi.

Parimet e dietës 7-ditore të humbjes së peshës

Dieta e preferuar për 7 ditë për humbjen e peshës ka marrë shumë vlerësime. Një dietë e kursyer që lejon përdorimin e përditshëm të vetëm produkteve të përcaktuara në mënyrë rigoroze nuk ka kohë të bëhet e mërzitshme. Ju mund të diversifikoni menunë "e preferuar" sipas gjykimit tuaj nga produktet e lejuara, bazuar në preferencat personale të shijes.

necessaryshtë e nevojshme të hartoni paraprakisht dhe të vëzhgoni vazhdimisht menunë për secilën nga 7 ditët, duke respektuar në mënyrë rigoroze rekomandimet e mëposhtme: zvogëloni konsumin e kripës në minimum, përveç kësaj merrni vitamina dhe minerale (në formën e kapsulave, pilulave, tabletave). Në ditët e pirjes, patjetër duhet të pini lëng mishi pule ose gjeldeti pa kripë në mënyrë që të mos prisheni nga ndjenja rraskapitëse e urisë. Në një ditë frutash, duhet të hani çdo 2-3 orë për të shmangur urinë, marramendjen dhe dobësinë. Aktiviteti fizik duhet të minimizohet gjatë kësaj periudhe.

Menuja e preferuar e dietës për 7 ditë përbëhet si më poshtë:

 • 1, 3 dhe 6 ditë- pirja (lejohet çdo lëng, përfshirë ujë, çaj, supa, supë në sasi të pakufizuar);
 • Dita 2- perime (lejohet të hani çdo perime të freskët veç e veç ose në sallata);
 • Dita 4- me shije frutash (çdo frut, veçanërisht kivi dhe grejpfruti, që janë djegës të yndyrave natyrore);
 • Dita 5- proteina (vezë të ziera fort, peshk të zier dhe gjoks pule, kos);
 • Dita 7- një dietë e ekuilibruar (dieta përfshin ushqime që janë të pranueshme në ditët e mëparshme të dietës tuaj të preferuar: supë, sallata, fruta, peshk, pulë).

Lista e Produkteve

ushqim për dietën tuaj të preferuar

Dieta e preferuar për 7 ditë - një listë e ushqimeve të lejuara në meny:

 • Lëngshme:ujë i pastruar pa gaz, çaj pa sheqer, supë pa kripë, kefir, qumësht, lëng manaferrash dhe komposto pa sheqer;
 • Frutat:mollë, dardha, kumbulla, ftua, kivi, grejpfrut, portokall, banane;
 • Perimet:lakër të bardhë, tranguj, domate, speca zile, kunguj të njomë, karota, qepë;
 • Produktet e proteinave:fileto pule dhe gjeldeti (të ziera, pa lëkurë dhe kripë), peshk (i zier), gjizë dhe kos me një përqindje të ulët yndyre, vezë të ziera.

Menyja për 7 ditë

Dieta e preferuar - menu për 7 ditë (mëngjes, drekë, drekë, çaj pasdite, darkë):

E hënë:

 • Kefir;
 • Lëng (domate, mollë);
 • Supë;
 • Çaj;
 • Pije frutash nga manaferrat.

E martë:

 • Karrota, të grira;
 • 2 tranguj, domate;
 • havjar i kungullit;
 • piper zile, spinaq;
 • Sallatë me lakër të bardhë.

E Mërkurë:

 • Një gotë qumësht;
 • Supë perimesh;
 • Komposto;
 • Kefir.

E enjte:

 • Banane. Nje molle;
 • Portokalli, grejpfrut;
 • Sallatë frutash;
 • Kivi;
 • Dardhë, mollë, banane.

E Premte:

 • Gjizë me pak yndyrë, e kalitur me kos;
 • Gjoks pule (pa lëkurë dhe kripë);
 • 2 vezë të ziera fort
 • karkaleca;
 • Fileto Pollock (e zier ose e zier në avull).

E Shtunë:

 • Çaji jeshil;
 • Qumësht;
 • supë me gjeldeti;
 • Kefir;
 • Ujë i ngrohtë.

Të Dielën:

 • 2 vezë të ziera fort
 • Mollë, dardhë;
 • Supë pule;
 • Sallatë;
 • Fileto e salmonit të zier.

Dalja e saktë

Dieta e preferuar për 7 ditë jep rezultate mahnitëse, duke ndihmuar në humbjen e peshës nga 5 në 10 kg. Sidoqoftë, dalja nga dieta juaj e preferuar duhet të jetë e saktë në mënyrë që të konsolidoni efektin e marrë. Në asnjë rast nuk duhet të hidhni menjëherë shijet e lakmuara, përndryshe pesha e mëparshme do të kthehet menjëherë.

dalja nga dieta juaj e preferuar

Hani një ose dy vezë të ziera fort për mëngjes në ditën e parë pasi të keni mbaruar dietën tuaj të preferuar. Gjatë ditës, ju mund të hani fruta dhe perime.

Rekomandohet të hani supë pule dhe supë me perime për drekë dhe sallatë për darkë.

Në muajin tjetër, vlen të zvogëloni përmbajtjen ditore të kalorive të dietës suaj të zakonshme. Shtë gjithashtu e nevojshme të monitoroni aktivitetin tuaj fizik, duke ruajtur një ekuilibër të marrjes dhe djegies së kalorive.

Ju mund ta përsërisni dietën tuaj të preferuar jo më herët se dy javë pas përfundimit të një të mëparshmi.

11.09.2020