Dieta e pirjes: parimet, menutë, pro dhe kundër

thelbi i pirjes së dietës për humbje peshe

Pirja e dietës po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar. Konsiston në pirjen e shumë lëngjeve. Besohet se pirja e një diete do t'ju ndihmojë të humbni peshë në një kohë të shkurtër. Ndihmon gjithashtu në pastrimin e trupit nga substancat e dëmshme (skorjet, toksinat, kripërat).

Ky artikull diskuton në detaje rregullat dhe parimet themelore, përbërjen e menusë, avantazhet dhe disavantazhet e kësaj diete.

Parimet Themelore të Dietës së Pirjes

Dieta konsiston në plotësimin e kërkesave të caktuara:

 • dietë fraksionale (më shumë se 4 vakte në ditë);
 • është e nevojshme të monitorohet puna e sistemit ekskretues. Me një stol të parregullt, duhet të kërkoni ndihmë nga një specialist;
 • pini të paktën 3 litra ujë në ditë (duke përjashtuar vaktet e lëngshme):
 • pajtueshmëria me frekuencën (dieta e pirjes kryhet një herë në vit);
 • duke marrë një kompleks vitaminash dhe suplemente të ndryshme;
 • kufizimin e aktivitetit fizik;
 • refuzimi i plotë i ushqimeve të ngurta.

Përfitimet kryesore të një diete të pijshëm

Përparësitë kryesore të dietës

 • zvogëlimi i vëllimit të stomakut;
 • kursimi i kohës (për pazar dhe gatim);
 • pastrimi kompleks i trupit nga substancat e dëmshme;
 • parandalimi i sëmundjeve të tretjes;
 • mundësia e humbjes së shpejtë të peshës;
 • përmirësimi i mirëqenies së përgjithshme;
 • ju ngarkon me gjallëri dhe energji për tërë ditën.

Disavantazhet

Përveç përfitimeve, dieta e pirjes ka disa të meta. Një dietë e tillë mund të çojë në pasojat e pakëndshme vijuese:

 • duhet të ndiqni rregullat për daljen nga dieta, përndryshe pesha e humbur do të kthehet pas disa ditësh;
 • dëmtimi i kujtesës;
 • shfaqja e një ndjenje të fortë urie. Mund të çojë në marrje mendsh, lodhje, të vjella, mungesë gjumi, probleme me stomakun;
 • kundërindikacionet dhe disavantazhet e një diete të pijshëm
 • mungesa e vitaminave dhe mineraleve të tjera. Kur ndiqni një dietë të pijshëm, është e domosdoshme të merrni shtesa të ndryshme;
 • humbja e masës muskulore;
 • duhet të monitorojë vazhdimisht gjendjen dhe mirëqenien tuaj. Nëse gjendja përkeqësohet, duhet të kërkoni ndihmë nga një mjek.

Kundërindikimet

Kjo dietë është e ndaluar në rastet e mëposhtme:

 • edemë;
 • sëmundjet kronike (të sistemit gastrointestinal ose organeve të tjera);
 • mosha
 • (nuk mund t'i përmbaheni një diete të pijshëm për të moshuarit, fëmijët dhe adoleshentët);
 • presion të lartë të gjakut;
 • shtatzënia (ose periudha e laktacionit);
 • prania e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular.

Dieta kryesore (përbërja e menusë)

Dieta e pirjes nuk është një dietë tradicionale. Dallimi kryesor është zëvendësimi i produkteve të ngurta me lëngje.

Menyja Kryesore

Ushqimet dhe pijet e mëposhtme lejohen për dietën e pijshëm:

 • ujë mineral;
 • pije frutash (nga manaferrat);
 • komposto natyrale (ekskluzivisht pa sheqer);
 • supë shtëpiake (perime, mish dhe të tjera);
 • çaji i zi dhe jeshil;
 • produkte të qumështit të thartuar (përmbajtje e ulët yndyre);
 • lëngje të shtrydhura fllad.

Cilat ushqime janë të ndaluara?

Ndalohen artikujt e mëposhtëm të ushqimit dhe pijeve:

 • ujë me gaz;
 • djathi
 • ;
 • produkte të qumështit të thartuar me përmbajtje të lartë yndyre;
 • aditivët e ushqimit;
 • ushqim i konservuar;
 • çdo alkool;
 • majonezë dhe salca;
 • enët e mishit;
 • salcë kosi;
 • yndyror dhe i skuqur;
 • çdo ushqim i fortë;
 • sheqer;
 • gjalpë.

Në mënyrë që lëngu të largohet nga trupi në kohë, vlen të kufizohet marrja e kripës.

Si të dilni nga dieta?

Ju duhet të ndiqni rregullat për daljen nga dieta, përndryshe pesha e humbur do të kthehet pas disa ditësh. Gjatë dietës, trupi i njeriut shpejt mësohet me një dietë të tillë. Nëse papritmas filloni të hani ushqime të forta, do të keni probleme me sistemin gastrointestinal.

Dalja nga dieta është dy herë më e gjatë se sa dieta.

Rregullat themelore për daljen nga dieta

 1. Java e parë- mund të filloni të hani supë me pure dhe qull (pa niseshte).
 2. Fillimi i javës së dytë- shtohen gjizë dhe produkte të vezëve. Ju gjithashtu mund të hani disa produkte të qumështit të thartuar me shumë yndyrë (për shembull, salcë kosi ose qumësht të pjekur të thartuar). Vazhdimi i javës së dytë - perime dhe fruta të freskëta, duke përgatitur sallata ose merak.
 3. Java e tretë- duke shtuar ushqime deti, mish dhe enët e peshkut (me pak yndyrë).
 4. Java e katërt- kryerja e shkarkimit për. Mos hani ushqime shumë kalorike dhe të skuqura.

Pasojat e një diete të pijshëm

si të dilni nga një dietë e pijshëm

Kjo dietë nuk është universale - mund të mos i përshtatet të gjithëve. Para se të kaloni në një dietë të pijshëm, duhet të kërkoni ndihmën e një specialisti (nutricionist) dhe të njiheni me kundërindikacionet. Përndryshe, mund të ndodhin pasoja të pakëndshme për trupin dhe shëndetin e njeriut.

Dieta e pirjes përbëhet nga procese të caktuara që shkaktohen pasi të keni ngrënë një sasi të madhe të lëngshme.

Kjo dietë ka të mirat dhe të këqijat e saj. Ka disa kundërindikacione. Para se të filloni një dietë, duhet të konsultoheni me një nutricionist për çdo kundërindikacion.

08.12.2020