Rregullat e të ushqyerit për gastritin

Gastriti konsiderohet si një gjendje e zakonshme që prek të rriturit dhe fëmijët. Trajtimi i inflamacionit të mukozës së stomakut duhet të jetë gjithëpërfshirës: të përfshijë ilaçe të rekomanduara nga një mjek, terapi ushtrimesh dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Roli kryesor në terapinë e patologjisë i është caktuar ushqimit dietik - një dietë për gastrit është në gjendje të zbutë simptomat e pakëndshme dhe të parandalojë përkeqësimin e mëtejshëm të gjendjes së pacientit.

Ushqim dietik për gastritin

Ushqimi për gastritin: parimet themelore

Dieta është një dietë e veçantë. Ai përfshin ushqime, vakte dhe pije që kursejnë mukozën e stomakut dhe janë në gjendje të rregullojnë intensitetin e sekretimit të acidit gastrik.

Kur gastriti nuk ka çuar akoma në patologji të murit të stomakut dhe manifestohet me një shkallë të ulët intensiteti, mjafton një dietë e ekuilibruar për të kapërcyer sëmundjen.

Dietat e gastritit nuk janë vetëm një listë e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara.

Kjo është një qasje e veçantë ndaj të ushqyerit, e cila përfshin respektimin e parimeve të rëndësishme:

 • Kufizimi i ushqimit në dy ditët e para të fazës akute të sëmundjes. Disa mjekë rekomandojnë të refuzoni plotësisht ushqimin në orët e para të një përkeqësimi, duke rregulluar një ditë agjërimi. Lejohen çaj të dobët të ftohtë dhe ujë mineral ende. Kjo qasje do të lejojë stomakun të "pushojë" nga tretja e ushqimit dhe të rivendosë efikasitetin.
 • Nga dita e dytë e përkeqësimit, dieta përfshin bollgur të lëngshëm, pelte, pure patatesh me yndyrë të ulët në ujë dhe vezë të ziera butë.
 • Ju duhet të hani në mënyrë të pjesshme - në pjesë të vogla gjatë ditës. Regjimi optimal është 5-6 vakte çdo 3-4 orë. Nuk lejohet rritja e numrit të "afrimeve" dhe ndërprerjet e gjata ndërmjet tyre. Të ngrënit natën gjithashtu nuk lejohet - vakt i fundit duhet të jetë 3 orë para se të shkoni në shtrat.
 • Pirja e lëngjeve (çaj, lëngje, ujë) duhet të jetë të paktën gjysmë ore pas ngrënies. Uji zvogëlon përqendrimin e lëngjeve gastrike, duke vështirësuar kështu tretjen. Isshtë e lejuar të pini një gotë ujë pa gaz para se të hani.
 • Hani ushqim të pakripur kur është e mundur dhe përpiquni të gatuani ushqim pa kripë.
 • Pjatat me një përbërës janë të preferueshëm për gastritin, në të cilin disa produkte nuk përzihen në të njëjtën kohë. Ushqimi duhet të jetë i thjeshtë dhe i shëndetshëm, në mënyrë që stomaku të mos mbingarkohet.
 • Gjatë procesit të ngrënies, duhet të përtypni plotësisht çdo kafshatë dhe çdo lugë - ushqimi do të përpunohet paraprakisht në gojë dhe do të jetë më e lehtë për stomakun të përballojë tretjen.
 • Ekziston një ndalim i rreptë i ushqimit të thatë dhe snack gjatë udhëtimit ose në nxitim.
 • Në kushte akute, ndalimi zbatohet për të gjitha perimet dhe frutat e papërpunuara.
 • Temperatura e ushqimit duhet të jetë e rehatshme, ushqimi i nxehtë ose i ftohtë do të irritojë stomakun edhe më shumë.
 • bettershtë më mirë të gatuani ushqim për gastrit për një maksimum prej 2 ditësh. Nëse ushqimi ruhet më gjatë, vlera e tij ushqyese do të humbet dhe shumica e vitaminave të dobishme do të shkatërrohen.
 • Ushqimet e gatuara duhet të ruhen vetëm në frigorifer, para se të hahen, ngroheni përsëri në një temperaturë të këndshme.
 • Për gatim, përdorni vetëm produkte të freskëta të blera nga pikat e shitjes me pakicë të besueshme. Përndryshe, gastritit mund t’i shtohet edhe helmimi me ushqim me dehje të rëndë.
 • Jepni përparësi produkteve pa konservantë, ngjyrues, aditivë të dëmshëm të ushqimit dhe përmirësues të aromës.

Pacientët që vuajnë nga gastriti nuk duhet të heqin dorë nga aktiviteti fizik. Përkundrazi, ushtrimet me stres të moderuar, not, joga do të nxisin tretjen e shpejtë të ushqimit. Gjithashtu, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet një jetese të shëndetshme - mos pini duhan, mos pini pije alkoolike, respektoni rutinën e përditshme.

Çfarë mund të hani me gastrit

Çdo dietë, përfshirë edhe inflamacionin e stomakut, duhet t'i sigurojë trupit një sasi të mjaftueshme ushqyesish dhe energjie, të jetë gjithëpërfshirëse dhe racionale.

Dieta me sëmundje akute ka shumë kufizime, por lista e ushqimeve në përgjithësi është e gjerë.

Qull për gastrit

Kashi

Konsiderohet ushqimi më i dobishëm për pacientët me gastrit. Të gjithë, pavarësisht nga forma e sëmundjes, duhet ta fillojnë mëngjesin me drithëra. Ata janë të ngopur me karbohidrate, furnizojnë trupin me energji dhe elementë gjurmë, dhe për shkak të përmbajtjes së tyre në fibra, ato përmirësojnë funksionet e stomakut dhe zorrëve.

 • Bollguri në formën e thekon është pjata nr 1 në listën e ushqimeve të lejuara për gastrit. Konsistenca e lëngshme e qullit, e zier në ujë ose qumësht, ndihmon në lehtësimin e ngërçeve të stomakut dhe lehtëson inflamacionin. Bollguri përdoret si pjatë dytësore ose ëmbëlsirë, duke shtuar sheqer, fruta të lejuara dhe fruta të thata.
 • Bollgur - shpejt ziej dhe ka një qëndrueshmëri të butë, promovon ndarjen e përshpejtuar të karbohidrateve, yndyrnave dhe proteinave.
 • Meli. Qulli i miletit është i përafërt edhe pas gatimit, prandaj është më mirë ta merrni në sasi të vogla, dhe në rast të gastritit hiperacid, duhet të hidhet.
 • Orizi është një drithë i butë që, pasi zien, formon mukus që mbështjell muret e stomakut. Qull i bërë nga orizi i pure mund të hahet me përkeqësim të gastritit me aciditet të ulët dhe të lartë. Nëse sëmundja shoqërohet me kapsllëk, nuk duhet të hani oriz.
 • Qulli i elbit mbështjell mirë mukozën e stomakut. Por ju duhet ta gatuani atë siç duhet - vlim në ujë, duke pritur që drithërat të ziejnë plotësisht duke ruajtur qëndrueshmërinë e lëngshme të pjatës.
 • Buckwheat është një ilaç për aciditet të lartë. Buckwheat i gatuar në formën e një supe qumështi është i dobishëm; është i pasur me proteina dhe hekur.
 • Qulli i grurit lejohet në fazën e faljes së sëmundjes, pasi kokrrat e forta treten dhe irritojnë stomakun. Kur gatuani, ata arrijnë zierje të plotë dhe një qëndrueshmëri të butë të qullës.
Supë me oriz dhe qumësht për gastritin

Kurset e para për gastrit

Supat që përfshihen në dietë duhet të gatuhen në një supë të dobët. Kockat, mishi i yndyrshëm dhe erëzat nuk përdoren në gatim. Përbërësit për supë duhet të jenë shumë të copëtuar, pure në mënyrë ideale. Për një pjatë më të trashë, mund të shtoni miell gruri të thekur. Supat e buta merren, të gatuara në bazë të miellit të tërshërës dhe orizit, me shtimin e perimeve, por jo gjalpë.

Çfarë duhet të hani me gastrit që nga kurset e para:

 • Supë me oriz dhe qumësht me lëng mishi perimesh;
 • Supë patate me karota dhe vaj ulliri;
 • Supë me zhul orizi me mish të ligët dhe majdanoz;
 • Supë pule me karota, patate dhe kopër;
 • Supë me kunguj në ujë ose lëng mishi perimesh;
 • Supë peshku me perçe me yndyrë të ulët me majdanoz dhe karota;
 • Borsch supë viçi - panxhar të zier dhe futeni në një pjatë pasi të gatuani.

Duke lidhur imagjinatën dhe duke kombinuar llojet e lejuara të produkteve për gastritin, mund të përgatisni një shumëllojshmëri supash - të shijshme dhe të shëndetshme.

Peshk dhe mish për gastrit

Peshku dhe mishi kur gastriti

Peshku konsiderohet si furnizuesi kryesor i proteinave në trup, për më tepër, mishi i tij tretet shpejt dhe nuk mbingarkon sistemin e tretjes. Acidet yndyrore të pangopura Omega-3 rikthejnë epitelin e dëmtuar të stomakut dhe veprojnë si antioksidant.

Përfitimet e peshkut për gastritin varen nga përmbajtja e yndyrës dhe mënyrës së gatimit të tij. Shtë e lejuar të hani vetëm lloje të peshkut me yndyrë të ulët: pollock, shake, pike pike, navaga, limon deti dhe tufë. Produkti duhet të hahet vetëm pas trajtimit të nxehtësisë, me përjashtim të skuqjes. Peshku mund të zihet në avull dhe në një tenxhere të ngadaltë, të hahet i zier, i bërë ëmbëlsira peshku në avull, qofte, sufllaqe dhe supë peshku.

Peshku i kripur për gastrit është i ndaluar, por gjatë faljes lejohet të hahet vetëm një sasi e vogël harengë shtëpiake. Në këtë rast, ju mund të kontrolloni në mënyrë të pavarur sasinë e kripës në produkt dhe të mos dëmtoni stomakun.

Mishi është i rëndë dhe i tretshëm nga trupi. Por enët dietike të mishit në mënyrë të moderuar do të ndihmojnë në rivendosjen e mukozës së stomakut përmes marrjes së proteinave. Mishi i lejuar përfshin lepurin, gjelin e detit, mishin e pulës dhe viçin. Por me një kusht: produkti duhet të jetë me pak yndyrë dhe jo i skuqur. Isshtë më mirë të zieni ose të gatuani me mish para përdorimit; në fazën e faljes, lejohet të hani produkte të mishit të pjekur. Preferohet që mishi të bluhet në mish të grirë - në këtë mënyrë tretet më shpejt - dhe ta përdorni për të gatuar kotele, qofte, zraz, dumplings, qofte.

Mjekët këshillojnë që të mos përzihet mishi me ushqime të tjera, përndryshe stomaku mund të mos përballet me pjatën.

Perime për gastritin

Perimet

Perimet e papërpunuara lejohen të konsumohen vetëm gjatë periudhës së faljes së sëmundjes. Në të njëjtën kohë, gastroenterologët këshillojnë të mbajnë një ditar ushqimi në të cilin të shënohet përgjigja e trupit ndaj secilës specie. Perimet nuk duhet të përmbajnë fibra të trasha që irritojnë muret e stomakut. Ata duhet të zihen ose të zihen.

Çfarë mund të hani për gastritin:

 • Perime portokalli dhe të kuqe - kunguj, kunguj, karota, speca të verdhë, domate të verdha, panxhar dhe patate të kuqe;
 • Perime jeshile - lakër Brukseli, shpargu, speca, bizele dhe qepë të reja;
 • E bardha dhe vjollca - Patëllxhan, lulelakër, parsnip dhe patate.

Perimet jeshile duhet të jenë të kufizuara për gastritin acid. Jashtë përkeqësimit të patologjisë, ju mund të hani tranguj, të qëruar dhe të integruar. Perimet mund të përdoren për të bërë jo vetëm supa, por edhe pure patatesh të shijshme, sufllaqe, pjata anësore, zierje dhe tava.

Frutat, manaferrat, pjeprat

Një listë “frutash” e gjërave që duhet dhe nuk duhet të bëhen për gastritin,Frutat, manaferrat, pjepratpërfshin këto fruta:

 • Mollët. Me çdo aciditet të stomakut, duhet të blini vetëm varietete të ëmbla dhe t'i hani ato pa lëvore dhe fara. Mollët e pjekura konsiderohen si një vakt dietik - ato përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe pektinave, të cilat përmirësojnë tretjen dhe promovojnë shëndetin.
 • Banane. Një produkt universal për çdo formë të gastritit. Sidoqoftë, në fazën akute, nuk duhet të hani më shumë se një banane në ditë: gjysmën në mëngjes dhe në mbrëmje. Vetëm frutat me një lëkurë të verdhë të çelët janë të përshtatshme për ushqim - bananet e pjekura dhe jeshile mund të shkaktojnë një ndjenjë të rëndë dhe shqetësim në stomak.
 • Dardhat. Ato konsiderohen si një produkt i padëmshëm dhe i dobishëm për sistemin e tretjes. Ata normalizojnë funksionimin e zorrëve dhe largojnë toksinat.
 • Shalqi dhe pjepër. Në sasi të vogla, pjeprat mund të përfshihen në dietë, por jo varietetet e hershme. Vetëm ato fruta që shiten në fund të gushtit janë të përshtatshme për ushqim - ato përmbajnë më pak nitrate.
 • Mjedër. Ju mund të hani në moderim në një formë të integruar, është veçanërisht e dobishme me një aciditet të reduktuar të stomakut. Manaferrat kompensojnë mungesën e vitaminave B dhe mineraleve.
 • Qershi e ëmbël - lejohet për çdo lloj patologjie në stomak.

Të gjitha manaferrat dhe frutat e freskëta përmbajnë acid, i cili mund të irritojë rreshtimin e stomakut. Lista më poshtë përfshin frutat më të sigurta. Por është më mirë nëse ato trajtohen me nxehtësi para se të përfshihen në dietë.

Ju mund të bëni pije të shijshme frutash, pelte dhe komposto nga manaferrat, të piqni dardha dhe mollë. Ekziston një përjashtim për patologjinë me sekretim të pamjaftueshëm - këta pacientë mund të hanë agrume, manaferra dhe fruta në formën e tyre të papërpunuar. Për të shmangur fermentimin, është më mirë të hani frutat veçmas nga pjata e parë dhe e dytë.

Produktet e qumështit dhe vezët

Bulmet dhe Vezë

Produktet e qumështit duhet të përfshihen në dietë për gastritin. Qumështi i plotë si pije e pavarur konsumohet në moderim - është i vështirë të prishet dhe tretet shumë kohë. Më mirë ta shtoni në çaj, drithëra dhe supa. Qumështi i dhisë do të jetë i dobishëm për gastritin. Besohet se mund të lehtësojë inflamacionin e organeve të brendshme.

Edhe gjiza ka një efekt të mirë. Tava, ëmbëlsira dhe qumështore dembelë bëhen prej saj. Nëse dëshironi, mund të hani gjizë të freskët - thjesht fërkojeni atë përmes një sitë të imët.

Djathi i fortë lejohet në doza minimale - i butë dhe i pakripur. Produktet e lejuara përfshijnë qumësht të pjekur të thartuar dhe salcë kosi me yndyrë të ulët, kos dhe acidophilus.

Omeleta në avull bëhet nga vezët, të ziera, por jo të ziera fort, dhe jo më shumë se një vezë në ditë.

Miell dhe ëmbëlsira

Croutons dhe buka e bardhë bajate kanë një efekt të mirë në mukozën e stomakut. Krisur mund të zhyten në çaj të dobët. Çdo ditë të tjera, lejohet të shtoni biskota të papjekura pa çokollatë ose simite të papjekura në dietë. Si pjatë e dytë, mund të përdorni makarona dhe petë.

swembëlsirat e lejuara:

 • Mjaltë;
 • Pudinga bollgur;
 • Ruan fruta të ëmbla në shtëpi;
 • Suffle gjizë;
 • pelte natyrore me fruta;
 • Frutat e thata jo-acide të vjetruara në ujë të ngrohtë.
Lëngje të lejuara frutash dhe perimesh

Pije

Për gastritin, lejohen lëngjet e mëposhtme të frutave dhe perimeve: nga mollët e ëmbla, qershitë, dardhat, pjeshka, lakra, domate dhe lëngje patate. Lëngjet duhet të hollohen me ujë të ftohtë dhe të pihen të ngrohtë.

Lëngu i trëndafilave, çaji jeshil, çaj i zi i dobët me qumësht, komposto, ujë mineral i pandryshueshëm, pelte janë të dobishëm për problemet në stomak.

Nuk duhet për gastrit

Ushqimi i strukturuar siç duhet për inflamacion përfshin shmangien e ushqimeve që irritojnë muret e stomakut, pengojnë tretjen dhe shkaktojnë fermentim të tepruar. Për çdo formë të gastritit, të mëposhtmet janë të ndaluara:

 • Thekër dhe bukë e pjekur fllad;
 • Patate të skuqura të skuqura;
 • Të gjitha supat me yndyrë të fortë;
 • Okroshka;
 • Borsch klasik me domate dhe të skuqura;
 • Enët e skuqura me mish dhe peshk;
 • Mish të tymosur, salcice dhe salcice;
 • Llojet yndyrore të peshkut, përfshirë ato të konservuara;
 • Djathëra të fortë e të njelmët;
 • Shufrat e gjizës me xham;
 • krem ​​kosi dhe yndyrë të lartë;
 • Akullore;
 • Cmbëlsira dhe pasta;
 • Rrush dhe lëng nga ai;
 • Lakra;
 • Rrepkë dhe rrepkë;
 • Qepë;
 • Të gjitha llojet e kërpudhave;
 • Bishtajoret;
 • Rutabaga;
 • Perime të konservuara, turshi dhe turshi;
 • Arrat janë të ndaluara për gastritin
 • Kafe - e përgatitur dhe e çastit;
 • Çaj i përgatitur fort;
 • Sasi dhe kvas bukë;
 • Çokollata dhe çokollatat;
 • Pije me çikore;
 • Alkooli;
 • Arra dhe fara;
 • Xhenxhefili dhe erëzat e nxehta;
 • Të gjitha llojet e salcave, majonezë, mustardë, rrikë
 • Salo;
 • Margarina, yndyrnat e ëmbëlsirave dhe gjalpi i kripur.

Kur përpiloni një dietë, është e domosdoshme të kryeni diagnostifikim për të përcaktuar nivelin e aciditetit dhe funksionit sekretues të stomakut. Me rekomandime të përgjithshme dietike, ushqimi për gastrit me aciditet të lartë dhe të ulët mund të ndryshojë ndjeshëm.

Dieta # 1

Kjo është një dietë me gastrit me acid të lartë. Qëllimi i tij është të mbrojë mukozën nga irrituesit mekanikë dhe kimikë. Eliminoni ose kufizoni ushqimet që mund të stimulojnë prodhimin aktiv të acidit gastrik.

Tabela dietike numër 1 imponon një tabu mbi ushqimin e trashë, pikant, "sokogonny", mishrat e tymosur, ushqimet e kripura. Enët shërbehen më mirë pure, të zier në avull ose të ziera. Pjekja lejohet, por jo kore. Përveç artikujve të ndaluar më sipër, lista përfshin:

 • Pasta, pudra;
 • Qull i bërë nga mel, misër, jak, elb margaritar;
 • Borsch, skica;
 • Gjelbrit - Hudhra, Ludhra dhe Spinaqi
 • Fruta dhe manaferra të tharta, të papjekura, të pasura me fibra;
 • Vezë të skuqura dhe të ziera fort;
 • Kefir dhe qumësht i pjekur i thartuar;
 • Të gjitha llojet e frutave agrume.

Dieta është e plotë, përfshin sasinë optimale të substancave të nevojshme për funksionimin normal të organeve dhe sistemeve njerëzore, duke përmirësuar gjendjen e stomakut.

Dieta # 2

Projektuar për dietën e pacientëve me gastrit hipoacid. Kjo formë e sëmundjes shoqërohet nga një funksion sekretor gastrik i zvogëluar. Qëllimi i dietës është të stimulojë procesin e sekretimit, por në të njëjtën kohë të mbrojë mukozën nga stimujt mekanikë. Ushqimet që mund të shkaktojnë fermentim në stomak dhe zorrët, si dhe pjatat që janë të vështira dhe treten gjatë, janë të ndaluara. Ushqime me një larmi përbërësish të copëtuar dhe metoda të ndryshme gatimi lejohen - të zier, të ziera, të pjekura, të skuqura mesatarisht. Perimet dhe frutat e pasura me fibra tregohen të grira.

Nuk duhet për gastrit me acid të ulët:

 • elb margaritar, mel, misër dhe qull elbi - i kufizuar;
 • Supat me qumësht;
 • Pjatat e para të bizeleve dhe fasuleve;
 • Mish dhe shpezë të përafërt, me fije;
 • Peshk i kripur dhe i tymosur;
 • Perime të papërpunuara, të palara;
 • Varietete të përafërta të manave dhe frutave në formën e tyre të papërpunuar;
 • Hurmat dhe fiqtë;
 • Krem kosi, produkte qumështi me përmbajtje të lartë acidi - të kufizuara;
 • Vezë të ziera fort.

Dietat përshkruhen për periudhën e përkeqësimit të sëmundjes. Ndërsa proceset inflamatore zbehen, ato gradualisht kalojnë në dietën e zakonshme, por racionale. Kufizimet zbatohen ende për ushqimet që mund të përkeqësojnë patologjinë dhe peshën në stomak.

Gastriti është një nga pak patologjitë që mund të trajtohet me një dietë të mirë-dizajnuar. Ju duhet të jeni të durueshëm, të rishikoni stilin e jetës tuaj dhe të shikoni nga afër shëndetin tuaj.

27.11.2020