Dietë japoneze për humbje peshe për 14 ditë

Ka mite rreth dietës japoneze midis atyre që po humbin peshë. Ata thonë se kjo teknikë heq deri në 8-10 paund shtesë që nuk kthehen. Sa e vështirë është të humbasësh peshë në një dietë japoneze?

Dieta japoneze fitoi shumë popullaritet në mesin e atyre që humbnin peshë në fillimin e viteve 2000. Të gjithë u mbështetën në këtë metodë të humbjes së peshës - si gratë ashtu edhe burrat që vuajnë nga pesha e tepërt. Quiteshtë mjaft e lehtë për të transferuar dietën nëse personi ka një qëllim të qartë të humbjes së peshës.

Dieta japoneze

Dieta nuk ka asnjë lidhje me pjatat popullore japoneze - sushi, rrotulla, supë miso. Humbja e peshës nuk duhet të mësojë receta të pazakonta, të përmirësojë aftësitë e kuzhinës, të kërkojë produkte dhe shijshme të pazakonta. Menuja është e thjeshtë, megjithëse e rreptë.

Para fillimit të një diete, është e nevojshme të merren parasysh një numër i kundërindikacioneve. Mjekët nuk rekomandojnë përdorimin e teknikës për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe sistemit kardiovaskular. Pacientët me hipotension humbin peshë me kujdes ndaj "gruas japoneze". Dieta nuk është e përshtatshme për atletët profesionistë që i japin trupit ngarkesa ekstreme në palestër.

Nëse keni sëmundje kronike, do të duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Prerja e dietës dhe përmbajtja e ulët e kalorive mund të çojë në përkeqësimin e sëmundjeve.

Lista e produkteve të lejuara dhe të ndaluara

Menuja dietë japoneze është monotone dhe e rrallë. Edhe një mëngjes klasik i përbërë nga një filxhan kafe pa sheqer vështirë se mund të quhet një vakt i plotë. Por ka edhe aspekte pozitive në këtë - ata që po humbin peshë nuk do të duhet të shpenzojnë shuma të mëdha për të blerë ushqim. Të gjithë përbërësit e ushqimit mund të gjenden në supermarketin ose tregun tuaj lokal.

Lista e plotë e ushqimeve të aprovuara përfshin:

 • frutat - mollët, agrumet, dardhat, kumbullat;
 • perime - të gjitha llojet e lakrës, karotës, kungull i njomë, patëllxhanët;
 • mish dhe peshk - fileto viçi dhe pule, pike e freskët ose e ngrirë, purtekë pike;
 • vezë - mish pule ose trembem;
 • kafe e zezë natyrore dhe lëng domate.

Përveç këtyre produkteve dhe pijeve, duhet të blini vaj perimesh të parafinuar - luledielli ose vaj ulliri, - produkte natyrore të qumështit të thartuar, djathë me pak yndyrë, çaj jeshil pa aditivë aromatikë.

Gjatë dietës, mos harroni për ujë mineral të pastër - të paktën 1. 5-2 litra pihen në ditë.

Ka mjaft ushqime të ndaluara në dietën japoneze. Tabu mbivendoset në:

 • fruta të ëmbla - banane, rrush, etj;
 • perimet që nuk janë në listën e lejuar;
 • mish yndyror, peshk, produkte të qumështit të thartuar, produkte gjysëm të gatshme;
 • zmbëltore
 • , ëmbëlsira, produkte të pjekura;
 • salca, barishte dhe erëza, kripë;
 • alkool dhe pije të gazuara.

Duke parë një listë të tillë të ushqimeve të ndaluara, ju mund të shihni pse dieta japoneze po konsumon kaq shumë.

Menuja e Dietës Japoneze

Mos ngatërroni dietën origjinale japoneze të humbjes së peshës me metodat e modifikuara. Shumica e humbjes së peshës përpiqen të përshtatin sistemin me shijet e tyre. Kjo është arsyeja pse tabelat e reja me pjata me pak kalori shfaqen periodikisht në rrjet, të cilat i atribuohen "gruas japoneze". Askush nuk mund të garantojë një linjë plumbash prej 6-10 kg në dieta të tilla. Prandaj, është më mirë të përdorni skemën origjinale të humbjes së peshës.

Mëngjesi në dietë është pothuajse gjithmonë i njëjtë. Në 1, 6, 7, 8, 10, 12, 13 dhe 14 ditë në mëngjes do të duhet të pini vetëm një filxhan kafe të zezë pa shtuar sheqer, krem ​​ose qumësht. Në ditët 2, 3 dhe 11, pije gjallëruese mund të shtohen biskota të thata ose një crouton i vogël. Në ditët 4, 5 dhe 9, mëngjesi është paksa i ndryshëm - karrotat e grira në një rende mesatare, të aromatizuara me lëng gjysmë limoni. Shtë e ndaluar të shtoni erëza në pjatë.

Menuja dietë japoneze

Menuja e Dietës Japoneze:

Dita 1

 • Dreka: vezë të ziera (2 copë), 200 gr. lakër të zier, 250 ml lëng domate.
 • Darka: 200 gr. peshk i dobët, i zier ose i gatuar në avull.

Dita 2

 • Dreka: një pjesë e peshkut dhe lakrës së zier me një pikë vaj vegjetal (nuk mund t’i kriposni enët).
 • Darka: 100 gr. viçi i zier, 250-300 ml kefir me pak yndyrë.

Dita 3

 • Dreka: kungull i njomë i zier ose i skuqur.
 • Darka: 200 gr. viçi i zier, sallatë e lakrës së freskët me vaj perimesh, vezë të ziera (2 copë. ).

Dita 4

 • Dreka: një pjesë e peshkut në avull, 250 ml lëng domate.
 • Darka: 200 gr. frutat e lejuara. Dreka dhe darka në ditën e pestë përsëritni atë të mëparshmin - të njëjtin peshk, lëng domate, fruta të freskëta.

Dita 6

 • Dreka: 500 gr. fileto pule të zier, karrota dhe sallatë lakre me një pikë vaj vegjetal.
 • Darka: karota të grira, vezë të ziera (2 copë).

Dita 7

 • Dreka: 200 gr. viçi i zier.
 • Darka: 200 gr. peshk / 2 vezë me karota të grira / 200 gr. fruta / 100 gr. viçi dhe një gotë kefir - zgjedhja juaj.

Dita 8

 • Dreka: 500 gr. fileto pule të zier, karotë të freskët dhe sallatë lakre.
 • Darka: karota të grira, vezë të ziera (2 copë).

Dita 9

 • Dreka: 200 gr. peshk në avull, 250 ml lëng domate.
 • Darka: 200 gr. frutat e lejuara.

Dita 10

 • Dreka: djathë i fortë (50 gr. ), karota të grira, një vezë e zier.
 • Darka: 200 gr. fruta.

Dita 11

 • Dreka: kunguj të njomë ose të skuqur.
 • Darka: 200 gr. viçi i zier, vezë të ziera (2 copë. ), sallatë e lakrës së freskët me vaj perimesh.

Dita 12

 • Dreka: 200 gr. peshk i skuqur, lakër e freskët me vaj.
 • Darka: 100 gr. viçi, 300 ml kefir.

Dita 13

 • Dreka: vezë të ziera (2 copë), lakër të zier, 250 ml lëng domate.
 • Darka: 200 gr. peshk i skuqur.

Ditën e katërmbëdhjetë, ju mund të filloni të lini dietën. Përndryshe - hani 200 gr. peshk të skuqur dhe një pjesë të lakrës me gjalpë, dhe për darkë, shijoni 200 gr. viçi i zier dhe një gotë kefir.

Dalja dhe rezultatet korrekte

Shumica e atyre që humbin peshë arritën të humbnin të paktën 6-8 kg në 2 javë. Me një numër të madh paund shtesë, linjat e plumbave janë më mbresëlënëse. Sidoqoftë, jo të gjithë mund t'i ruajnë rezultatet. Gjëja kryesore është të dilni nga dieta në mënyrë korrekte.

Për të mos rikuperuar kilogramët e humbur, duhet t'i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

 • pas 2 javësh dietë, jo më shumë se 1 produkt lejohet të shtohet çdo ditë në meny;
 • madhësia e pjesëve nuk duhet të rritet - përndryshe stomaku do të shtrihet përsëri dhe me të kilet e tepërta do të kthehen;
 • Për disa javë pas dietës, nuk duhet të hani ushqime pikante dhe acide që rrisin oreksin, ushqime me yndyrë.

Forumet e dietave japoneze janë lajkatare. Shumica e seksit të bukur thonë se 3-5 ditët e para të "Japonezëve" janë më të vështirat për t'u duruar. Pas kësaj, trupi mësohet me të, dhe procesi i humbjes së peshës shkon si mekanizëm sahati.

Rezultatet e dietës japoneze

Rezultatet mesatare të dietës - minus 6-8 kg. Si vajzat ashtu edhe gratë e kanë provuar këtë metodë të humbjes së peshës pas lindjes. Shumë arritën jo vetëm të hidhnin kilogramët e fituar gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, por edhe të kthejnë formën 2-4 vjet më parë.

Burrat gjithashtu kanë arritur të humbin peshë në dietën japoneze. Dieta përfshin një sasi të madhe të produkteve proteinike - mish, peshk - kështu që procesi i humbjes së peshës tolerohet mjaft lehtë. Shkathtësia, rezultatet e mira dhe ushqimi i mirë janë tiparet e dietës japoneze.

07.11.2020