Ushqimi i duhur për humbjen e peshës: sistemi ushqimor i përballueshëm, menutë dhe recetat

si të humbni peshë në pp

Për herë të parë, Broad Bone ju ofron çdo sistem ushqyes! Ekziston një numër i pafund i dietave dhe programeve për krijimin e një trupi ideal, por jo çdo grua, dhe ndonjëherë edhe një burrë, është në gjendje ta përballojë këtë provë.

Mjerisht, shumë dieta janë në gjendje të japin rezultate për një kohë të shkurtër dhe një organizëm që i ka rezistuar stresit kolosal është në gjendje të kthejë të gjitha kaloritë e humbura dyfish "gjatë betejës" për një trup ideal.

Ky sistem ushqyes për dobësimin në shtëpi është krijuar për ata që duan të humbin peshë dhe të ruajnë shëndetin e tyre. Ne nuk ju premtojmë humbje të një kilogrami ose shërim për të gjitha llojet e sëmundjeve, sepse kjo nuk ndodh.Dhe ata që thonë se kjo po ndodh po ju mashtrojnë.

Ne po ju ofrojmë një eksperiment interesant që mund të rezultojë në humbjen e anijes së urryer të jetës në bel ose veshë në ijë, por mos harroni: gjithçka varet nga ju. Udhëzimet e dietës

Baza e këtij sistemi ushqimor është kuzhina e famshme mesdhetare. Më besoni, një menu e ekuilibruar qartë plotëson plotësisht parimet e dietologjisë!

 • Së pari, ështënjë sasi e bollshme perimesh dhe frutash, të cilat sigurojnë trupin me vitamina, minerale dhe fibra.
 • Së dyti,vaj ulliri ose ndonjë vaj tjetër i pasur me omega-6. Çfarë mund të zëvendësojë vajin e ullirit në dietën tuaj?
 • Së treti, konsumimi i shpeshtë iprodhimeve të detit dhe peshqve(mundësisht 2-3 herë në javë).
 • Së katërti,arra.
 • Së pesti, rekomandohet të kufizohet konsumi i mishit, veçanërisht i mishit të derrit, viçit dhe qengjit (një herë në javë),duke preferuar pulave (gjithashtu 2-3 herë në javë)
 • Së gjashti, produktet e qumështit.
 • Së shtati, rekomandohet të pininjë gotë verë të kuqenë drekë / darkë. Uau, duhet të jesh mendjemadh! Mirë, fjala kyçe këtu nuk është verë, pormirë, alkooli (sidomos brenda një gote) është i shijshëm dhe i shëndetshëm.

Dietë mesdhetare

"Por nëse kjo është një dietë mesdhetare, çfarë do të na thoni këtu, hë? Ne tashmë e dimë për këtë ”- imagjinoni sa i indinjuar jeni. Si, joshur nga një titull i ndritshëm, por në realitet çfarë? Mos u shqetëso, Bone Wide nuk po të mashtron! Truku i këtij sistemi energjetik është si më poshtë:

 • Tri ditë në javë (shumë njerëz klasikisht zgjedhin të hënën, të mërkurën dhe të premten), ju hani ushqim që plotëson parimet e ushqimit të mirë.
 • Tri ditët e tjera janë ditë të shpejta, kur yndyrat shtazore (përveç vezëve) dhe vera përjashtohen nga dieta.
 • Një herë në javë mund të bëni një festë barku për veten tuaj: hani ndonjë ëmbëlsirë ose ushqimin tuaj të preferuar. Sigurisht, ato konsumohen më së miri në moderim.

Ne kemi gjetur një përmendje të këtij sistemi ushqimor që nganjëherë quhet edhe dieta e Afërditës - perëndeshës së dashurisë dhe bukurisë. Epo, kjo është kështu, për frazën kapëse. Epo, le të shohim nga afër.

Thelbi i programit me shembuj

Në fakt, një ushqim i tillë quhet bukur "dieta Athos e murgjve", por e gjitha kjo për hir të tërheqjes së vëmendjes dhe "mbushjes së çmimit", thonë ata, pasi njerëzit e ndriçuar shpirtërisht hanë në këtë mënyrë, atëherë ju keni nevojë për të. Për më tepër, murgjit priren të jenë të dobët, gjë që gjithashtu ndikon në përvojën tuaj dietike.

Pse Broad Bone e konsideron këtë sistem ushqyes efektiv për humbjen e peshës dhe më të mirën për sa i përket kënaqësisë së ngrënies?

 1. Le të fillojmë me faktin se menuja e kësaj diete është e ekuilibruar, bazuar në ushqimin e duhur dhe plotëson të gjitha nevojat e trupit: përmban proteina,yndyrnadhekarbohidratenga një larmi burimesh, vitaminash dhe mineralesh. Ju nuk jeni të detyruar të hiqni dorë nga një sasi e madhe ushqimi (si në"dieta keto") ose nga një shtresë ushqimi vetëm sepse Pithecanthropus nuk e hëngri atë (dieta paleo). Ju nuk keni nevojë të hani të gjitha ushqimet veç e veç, duke pasur frikë se, oh, tmerri, hikërror do të bie ndesh me pulën në stomakun tuaj. Nuk ka kufizime të veçanta për kohën e ngrënies ose shumën.
 2. Kjo është një dietë shumë e ndryshueshme.Ju lehtë mund të përzieni ditë të ligëta me ato të zakonshmet, për shembull, në performancën tuaj, dieta mund të duket kështu: çdo ditë 1-2 pjata në menunë tuaj janë të dobët (d. m. th. pa yndyrna shtazore). Ose do të jetë më e përshtatshme për ju të hani sipas skemës së mëposhtme: 2 ditë ligët - 3 mish / peshk - 1 festë barku. Ose 1 ditë vegane (proteina: arra, soje, thjerrëza) - 1 vegjetarian (proteina: qumështore) - 1 festë barku - 3 ditë të rregullta. Gjëja kryesore është komoditeti juaj!Rregullat e një sistemi të tillë ushqimor nuk janë tryeza, të gdhendura nga Zoti në gur! Ju mund të eksperimentoni dhe të provoni modele të ndryshme dhe t'i përmbaheni atij që i përshtatet më shumë nevojave tuaja. / P>
 3. Pse janë këto ditë agjërimi fare? Përgjigja është e thjeshtë: për hir të larmisë, në mënyrë që diçka e re dhe e pazakontë të hapet për ju. Hulumtimet moderne tregojnë se njerëzit që kanë dieta më të larmishme dhe të shëndetshme jetojnë më gjatë dhe kanë më pak gjasa të sëmuren. Zgjedhjet e ushqimit ndikojnë në rreziqet e sëmundjeve të tilla si sëmundjet e zemrës, kanceri dhe diabeti. Ushqimet, në veçanti perimet dhe pemët, përmbajnë sasi të mëdha të substancave natyrore të njohura si kimikate fitokimike. Shkencëtarët aktualisht dinë për më shumë se 12, 000 prej këtyre substancave, shumë prej të cilave besohet se ndërhyjnë në zhvillimin e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Një larmi e madhe ushqimesh rrit gjasat që të merrni mjaftueshëm nga të gjithë lëndët ushqyese thelbësore që gjenden në sasi të ndryshme dhe në kombinime të ndryshme në ushqime të ndryshme.
 4. Diversiteti gjithashtu nënkupton një gamë të gjerë produktesh brenda secilit grup, për shembull, drithërat përfshijnë grurë, thekër, oriz, tërshërë, elb, misër dhe të tjerë. Mbi të gjitha, lloje të ndryshme të ushqimit dhe produkte të ndryshëm të të njëjtit lloj sjellin përfitime të ndryshme shëndetësore. Me fjalë të tjera, një produkt mund t'ju japë atë që tjetri nuk mundet.Rekomandohet të konsumoni deri në 30 ushqime të ndryshme çdo ditë.Tani llogaritni sa ushqime hani në ditë? Sipas porosisë së fitnyashka Mashka - pulë, hikërror, gjizë dhe një mollë? Sigurisht, 30 janë shumë, dhe as ne nuk jemi oligarkë. Por është e mundur të çohet kjo shumë në 15-20 pa ndonjë kosto të veçantë. Ditët e agjërimit do t'ju bëjnë të pyesni se çfarë mund të përballoni në këtë ditë nëse nuk mund të hani ushqim deti, mish, peshk ose shpendë.Mos harroni, ditët e agjërimit nuk janë vegane, ne fuqimisht ju rekomandojmë që të përfshini vezë dhe qumësht në vaktet tuaja për të përmbushur nevojat tuaja për proteina. Nëse doni ta kaloni ditën pa as edhe një aludim të origjinës shtazore të ushqimit tuaj, ju lutem, ju jeni të mirëpritur. Vetëm mos harroni se proteina ngop shumë mirë dhe eleminon urinë për një kohë të gjatë.
 5. Ju gjithashtu mund të ndihmoni planetin tonë në këtë mënyrë. Po, seriozisht! Sot, Toka prodhon rreth 42 kg mish në vit për person në vit dhe ka prova të forta se kjo tashmë është një barrë serioze për mjedisin. Në MB, një person ha mesatarisht pak më pak se 80 kg mish në vit, në SH. B. A. - 125 kg. Grekët e sotëm hanë aq mish sa Britanikët, por në vitet 1960, kur filloi Studimi i Shtatë Shteteve, mesatarisht vetëm 22 kg mish në vit konsumoheshin për Grek. Prodhimi blegtoral prodhon më shumë gazra serë sesa prodhimet bimore, përdor më shumë ujë dhe kërkon më shumë tokë. Aderimi në një sistem të ngjashëm ushqyes dhe zvogëlimi i konsumit tuaj personal të mishit dhe produkteve të qumështit, ju ndihmoni në ruajtjen e mjedisit natyror. Etikisht dhe ekologjikisht, kjo është zgjedhja e duhur. Kështu që ju jo vetëm humbni peshë dhe përmirësoni shëndetin tuaj, ju interesoni për mjedisin

gjendja shëndetësore në dietë

Pra, çfarë janë ditët e shpejta dhe jo të shpejta?

Shembull i menysë për një javë

Lista e produkteve për tu postuar

Këshilla jonë: drejtojini vëmendjen tuaj frutave të thata, drithërave, bishtajoreve, djathit tofu, mishit të sojës, arrave, djathit, vezëve, produkteve të qumështit. Mund të bëni edhe makarona, bukë me drithëra, patate. Mos harroni për erëzat: erëzat, barishtet dhe specat u japin një shije unike enëve dhe stimulojnë tretjen.
A nuk është e sëmurë? Zgjedhja është e madhe!

Në ditët e agjërimit përjashtohen plotësisht nga dieta:

Reduktuar në një minimum tepër të vogël, duke supozuar se numëroni kalori (ose, në rastin më të mirë, përjashtoni):

 • mish: viçi, mish derri, qengji, sallam (burger, sallam, proshutë, proshutë, etj. );
 • peshk dhe prodhime deti duke përfshirë karkaleca, kallamar, shkopinj peshku, etj;
 • patate të skuqura dhe meze të lehtë;
 • pasta të ëmbla: biskota, ëmbëlsira, briosh, etj.
 • çokollatë, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira të tjera;
 • sheqer dhe pije me sheqer (koka-kola, limonada, pije energjike);
 • alkoolike (verë, birrë, musht, pije alkoolike, kokteje);
 • majonezë dhe salcë yndyrore me sallatë.

Enët për pjesën tjetër të ditëve

Mund:

 1. drithërat: oriz, bulgur, kuskus, elb, tërshëra dhe quinoa;
 2. bishtajoret: fasulet, thjerrëzat, fasulet, etj;
 3. arra dhe fara;
 4. bukë (mundësisht drithëra);
 5. makarona;
 6. patate;
 7. avokado;
 8. kos grek (natyral), qumësht, kefir, gjizë;
 9. djathi
 10. ;
 11. vezë;
 12. ushqim deti;
 13. mish pule;
 14. vaj perimesh;
 15. alkool (2 racione në ditë, ose një gotë verë të kuqe 175 ml);
 16. fruta të thata;

Përjashto produktet e mëposhtme:

 • Ushqime komoditeti dhe ushqime të shpejta.
 • Minimizoni konsumin tuaj të gjalpit dhe kremit.
 • Minimizoni marrjen tuaj të sheqerit dhe pijeve me shumë sheqer, ose më mirë akoma, shmangni ato. Jo, sheqeri nuk është i keq në vetvete, por mjerisht, nëse marrim sheqer nga, për shembull, hikërror, ne mund ta kontrollojmë veten, dhe nëse nga një tigan çokollate, problemet fillojnë. Nëse dëshironi të heqni qafe dëshirat tuaja të ëmbla / niseshte / të kripura, kjo seri artikujsh është për ju:
 • Eliminoni lëngjet.
 • Ushtroni rregullisht (ecja me ritëm të shpejtë për 30-40 minuta në ditë do t'ju ndihmojë të mbani peshën tuaj).
 • Pini sa më shumë ujë të jetë e mundur.
 • Përshtatni dietën tuaj në stilin e jetës tuaj. Zhvendosni ditë të shpejta dhe të shpejta sipas nevojës.

Pse të zgjidhni këtë sistem?

Sepse ju po ndryshoni dietën tuaj. Konsumimi i sasive të mëdha të frutave dhe perimeve, fasule, drithëra dhe arra sigurisht që do të përfitojnë nga ju, dhe do t’i bëni trupit një shërbim të paçmuar. Dieta do të jetë më e ekuilibruar për shkak të yndyrnave mono të pangopura dhe poli të pangopura, si dhe fibrave dietike, vitaminave, elementëve gjurmë dhe fitokimikateve, pra substancave bimore.

Duke eleminuar ushqimet e lehta, të gjitha llojet e snacks dhe pijeve, ju do të konsumoni më pak yndyrë, kripë dhe sheqer që përmbahen në to. Por do të keni më shumë të ngjarë të përgatitni vakte të shëndetshme në mënyrë të pavarur nga produkte të freskëta. Kjo do t'ju lejojë të eliminoni kaloritë "e zbrazëta" nga dieta juaj dhe ta bëni atë sa më ushqyese të jetë e mundur.

Por mos harroni për ato kalori të keqe. Uuuh, ju bastards! Shumica prej nesh, madje duke u përpjekur të kufizojmë veten në konsumimin e yndyrave dhe të ëmblave, megjithatë, shtojmë peshë. Kjo është për shkak të kalorive shtesë. Kështu që përpiquni të numëroni kaloritë, ose të paktën ta kuptoni (nëse jeni dembel si ne).

Si të shkojmë te pp: nga të filloj?

Në fakt, nuk ka asnjë teknikë sekrete ose magjike: ne ju këshillojmë të bëni gjithçka gradualisht dhe pa dhunë. Nuk ka nevojë të futeni menjëherë në një kornizë të ngurtë dhe të përpiqeni që nga dita e parë menjëherë të hani në mënyrë të përsosur dhe të pagabueshme. Vetëm sepse, si i tillë, ushqimi i saktë ideal nuk ekziston - është i ndryshëm për të gjithë dhe kjo është e mrekullueshme!

Përgjigja më e mirë për pyetjen se si të ushqeheni të pastër ështëlani ushqimin tuaj.

Për të kaluar në ushqimin e duhur me kusht, duhet të filloni:

 1. Renditni ushqimet që dëshironi të bëhen baza e dietës tuaj.Procedoni brenda kornizës sëKBZHUdhe mos nxitoni në ekstreme: dieta juaj duhet të përmbajë proteina, yndyrna dhe karbohidrate.
 2. Bëni një listë të ushqimeve që janë shumë të rëndësishme për ju.Mund të jetë gjithçka - akullore, bukë, makarona, patate të skuqura. Përcaktoni për veten tuaj normën e tyre të pranueshme dhe shkruani në KBZhU ose lini mënjanë një periudhë të caktuar kur mund të hani këtë apo atë "të ndaluar".
 3. Vlerësoni me maturi forcën tuaj.Ne priremi ta mbivlerësojmë veten dhe të presim ndonjë sukses të paparë. Afrohuni kësaj diete me mendje të hapur dhe mos kini frikë ta ndryshoni. Në çdo rast, ju nuk mund ta jetoni tërë jetën tuaj në listë!
 4. Jini të qartë se sa herë në ditë duhet të hani. Dikush është rehat 3 herë, dhe dikush ha sipas parimit të familjes së maces - pak, por shumë shpesh. Shtë një mjet i fuqishëm i kontrollit të oreksit dhe nuk duhet të lihet pas dore! Nga rruga, mos harroni se vaktet e pjesshme nuk janë të favorshme për humbjen e peshës.

Receta

E dini, menutë e gatshme për një javë na bëjnë gjithmonë të buzëqeshim: a ka me të vërtetë të paktën një person që i përmbahet atyre në mënyrë të plotë dhe të saktë? Në jetë, atëherë gjithçka nuk është ashtu siç e kemi planifikuar: atëherë nuk ka produkte të nevojshme, atëherë nuk ka para për një tjetër avokado ose fara chia, atëherë nuk keni kohë për të gatuar, atëherë ndodh ndonjë fatkeqësi tjetër.

Përveç kësaj, për të përzënë veten në kornizën e rreptë të menusë së Internetit, e cila është e shkruar, figu kupton se si, e cila ndoshta numëronte kalori në stilin e "më shumë jo më pak" ose anasjelltas - është e dëmshme për psikikën. Sepse pavarësisht ushqimit tuaj 100% të saktë, ju ndoshta nuk do të merrni rezultate.

Pra Bone Wide ju jep një përzgjedhje të recetave të shijshme dhe origjinale që mund të përdorni në dietën tuaj ditore. Asnjë parmixhanë, tartuf, ose sqep Firebird. Gjithçka është në dispozicion, e thjeshtë, e shijshme dhe më e rëndësishmja, e larmishme!

supë me thjerrëza

Supë me thjerrëza

Përbërësit:

 • Patate - 3 copë.
 • Gjethja e dafinës - 2 copë.
 • Qepë - 1 copë.
 • Vaj i rafinuar i lulediellit - 25 ml
 • Karrota - 1 copë.
 • Piper i zi i bluar - 3 pincë
 • Domatet - 2 copë.
 • Kripë - 1 lugë
 • Hudhër -5 karafil
 • Thjerrëzat e verdha - 200 gr.

Supë me aromë shumë aromatike, të shijshme dhe pikante të thjerrëzave. Sipas recetës, thjerrëzat, domatet dhe limoni i larë në shtatë ujëra futen në supë. Gjalpi shkrihet në një tenxhere, shtohet pak perime, domatet e qëruara dhe të copëtuara skuqen për rreth 5 minuta. Më tej, thjerrëzat skuqen, shtohet pak ujë dhe gjithçka zihet derisa të gatuhet në zjarr të ngadaltë. Shtoni kripë, piper dhe erëza.

Grini veçmas djathin, copëtoni hudhrën dhe përgatitni croutons për supë. Supa e përfunduar fërkohet përmes një sitë; nuk rekomandohet të rrihni me një blender, në mënyrë që të mos formohet shkuma. Shërbejeni me një supë me thjerrëza turke me croutons dhe një fetë limoni.

Gatim patate

Përbërësit:

 • 1. 5 kg patate,
 • 3-4 llamba,
 • 2 thelpinj hudhër,
 • 2 kërcell selino,
 • 3 gjethe dafine,
 • 1 pod piper zile,
 • 3 tbsp. lugë gjelle paste domate,
 • kripë, piper, kanellë, qimnon.

Qëroni patatet, lani ato, prerë ato në kube të mëdha, vendosini në një tenxhere të gjerë. Shtoni qepë të prera imët, hudhër, speca, bimë, gjethe dafine, kripë. Ne mbushim me vaj perimesh dhe, duke mbushur tiganin me ujë në majë, ziejmë me kapak të mbyllur për 30 minuta. Holloni paste domate në një sasi të vogël të ujit, shtoni erëza për të, derdh në patate gatim dhe, duke zvogëluar nxehtësinë, të sjellë në gatishmëri. Pasi ta keni hequr nga nxehtësia, spërkateni me piper të bluar dhe mbulojeni me kapak për 5 minuta. Pjata është gati.

Smoothie me Çokollatë Banane

Përbërësit (për 2 racione):

 • 1 banane
 • 80 gtofu i butë / djathë gjizë
 • 100 gqumësht / proteinë
 • 1 lugë gjelle pluhur kakao (mund të zëvendësohet me 20g proteina çokollate)

Qëroni bananen, fetë dhe ngrini. Në një blender, bashkoni copa banane të ngrirë, tofu, qumësht soje dhe kakao (proteina). Lëvizni derisa të zbuten dhe shërbejeni menjëherë.
Një racion (125 g) kakao përmban:97 kcal, 4 g proteina, 2 g yndyrë, 16 g karbohidrate

Rollë vegjetariane me gjizë dhe kakao

Përbërësit:

rrotull vegjetarian

 • akembëlsirë:3 vezë, 15 gr. pluhur kakao,sahzam
 • Mbushja: 300 gr. gjizë me pak yndyrë, 4-5 tbsp. qumësht i pjekur ose kos i fermentuar (varet nga përmbajtja e lagështisë së gjizës - nëse gjiza është e butë, atëherë ky përbërës mund të përjashtohet), sahzam, 50 g manaferra (opsionale)

Për të bërë tortën është e nevojshme të ndahen të bardhat nga të verdhat. Grini të verdhat me kakao dhe sahzam dhe rrihni të bardhat derisa të arrijnë majat e forta. Pastaj butësisht dhe gradualisht përzieni të bardhat në të verdhat e verdha të bluara me kakao. Përhapni masën e përgatitur në një fletë pjekje të shtruar me pergamenë. Ju duhet të merrni një drejtkëndësh me madhësi ~ 20x30 cm. Piqni për rreth 20 minuta në 180C. Hiqeni nga furra, ktheni një copë letër pjekjeje dhe hiqni menjëherë letrën në të cilën ishte pjekur torta.

Për mbushjen, përzieni djathin e gjizës derisa të jetë i butë, nëse keni kokërr, sahzam dhe qumësht të pjekur të fermentuar. Përhapni mbushjen mbi tortë, vendosni manaferrat dhe rrokulliset në një listë. Pasi rrotullimi të ketë qëndruar në frigorifer për disa orë, mund të shërbehet.

Për 100 gr. :120. 3 kcal, 17 grketri, 4 gr. yndyrë, 3. 6 gr. karbohidratet

Burgerë PP

Përbërësit:

 • 2 kanaçe (500g) fasule të bardha
 • 1/2 qepë e mesme
 • 3 thelpinj hudhër
 • 100 gdomate të thata
 • 4-5 gjethe borziloku mesatar
 • 80 gmiell tërshëre (ose thjesht bollgur i bluar)
 • simite drithërash (50 g)
 • 25 gdomate
 • gjethe marule
 • kripë dhe piper për shije

ans fasule të plota, qepë, hudhër, domate të thara nga dielli (thahen mirë për të hequr vajin), borzilok, kripë dhe piper, përdorni një procesor ushqimi ose blender për t’i përzier derisa të zbuten. Shtoni fasulet dhe miellin e tërshërës dhe përziejeni tërësisht. Ju duhet të merrni një masë mjaft të trashë. Më pas ngrohni mirë një tigan të madh jo ngjitës dhe kavardisni përzierjen e fasules-domates për 5-7 minuta nga njëra anë dhe 4-6 minuta nga ana tjetër. Shërbejeni të nxehtë në një simite drithërash së bashku me një fetë domate të freskët dhe marule.

Në një burger:488 kcal, 30. 5 gr. proteina, 6. 3 gr. yndyrë, 93 gr. karbohidratet

rrotulla vegjetariane

Rrotulla vegjetariane

Përbërësit për 12 rrotullime:

Rrotullat:

 • 2 gjethe të mëdha nori (alga të thata)
 • 1 avokado
 • 1/2 piper zile
 • 1/4 karotë e madhe
 • 1/4 kunguj të njomë
 • një grusht çdo lakër të çdo gjëje (grurë, bizele, rrepkë)

Super salcë:

 • 1 tbspMustardë Dijon
 • 4 tbspmaja ushqyese ose kos natyral 1. 5%
 • 2 tspsalcë tamari ose salcë soje
 • 1 tbsplëng limoni ose lëng gëlqere
 • 1 tbspcilantro

Në recetën origjinale, salca bazohej në 4 lugë maja ushqyese - maja ushqimore ose maja dietike (të mos ngatërrohet me maja të zakonshme që përdoret në produktet e pjekura). Kjo çaktivizohet (vritet nga trajtimi i nxehtësisë), por nuk shkatërrohet maja, me shumë proteina dhe vitamina (sidomos grupi B). Disa prej tyre janë të pasuruar me vitaminë bakteriale B12.

Për t'i dhënë pjatave një shije "të ëmbël" ose qëndrueshmëri të trashë, maja ushqimore shtohet në pizza dhe omëleta, supa, salca dhe tava, spageti me to në vend të parmixhanos.Nëse kuzhina juaj nuk ka këto lloj ushqimesh, zëvendësoni këtë maja magjike me 4 lugë kos natyral.

Për të bërë një super salcë, thjesht bashkoni të gjithë përbërësit, më pas shtoni gjethet e cilantros dhe përziejeni derisa të zbuten.

Lani dhe qëroni të gjitha perimet dhe avokadot. Pastaj prerë karrota, kungull i njomë dhe speca zile në shkopinj të hollë, të hollë dhe të gjatë, dhe vendosni avokadon në një enë dhe përdorni një pirun për ta kthyer atë në një masë homogjene. Përhapni avokadon me bujari në fletën e norit dhe vendosni perimet së bashku me lakrat.

si të gatuajmë role

Pastaj palosni, prerë secilën fletë në 6 pjesë dhe shërbejeni, përndryshe salca e fshehtë po ju pret.

Këshilla jonë ekskluzive:Ju mund të përdorni bukë pita në vend të nori.

6 rrotulla përmbajnë:95 kcal, 2. 5 gr. ketri, 6 gr. yndyrë, 6 gr. karbohidratet.
B 150 grsalcë:91 kcal, 7. 2 proteina, 2. 3 gr. yndyrë, 10 gr. karbohidratet.

Akullore

Përbërësit:

 • 50 gbanane,
 • 10 garra.

Qëroni dhe preni bananennë 3-4 pjesë, më pas lëreni në ngrirje për të paktën dy orë. Hiqni frutin e drunjtë dhe rrihni atë me një blender derisa të zbutet.

Në thelb, ju mund të shtoni ndonjë përbërës të lartë në një bazë bananeje. Për shembull: shtoni 1-2 lugë gjalpë badiava dhe pak qumësht / proteina në një banane të ngrirë për të përmirësuar qëndrueshmërinë. Ju mund të përdorni fruta të thata si ëmbëlsues, por nëse banania është e pjekur, atëherë është kaq e ëmbël.

H 60 grpërmban: 113 kcal, 2. 4 gr. proteina, 6. 3 gr. yndyrna, 11. 6 karbohidrate.

Fritters

Përbërësit:

 • 5 mollë me madhësi të mesme;
 • sahzam;
 • 1 vezë;
 • 1-2 rr. lMiell;
 • 1/3 tspsodë;
 • një majë kanelle;

Qëroni mollët. Sigurisht, do të jetë shumë më e dobishme me të, megjithatë, ne jemi për butësi në pancakes (në fund të fundit, ju mund të kujdeseni për përfitimet duke ngrënë një mollë të tërë! ), Pra, ne preferojmë versionin e peeled. Grijeni në rende të imët, shtrydhni pak lëngun, pastaj shtoni sheqer (nëse mollët janë të tharta ose preferoni më të ëmbla, rregulloni sasinë e sheqerit), kripë, sode dhe kanellë. Nëse dëshironi, aroma e petullave mund të ndryshohet duke shtuar arra, lëvore portokalli ose kokosi.

Udhëtoni në një vezë, përzieni mirë dhe shtoni miell. Brumi nuk duhet të jetë i lëngshëm, përkundrazi me gunga. Skuqini në vaj perimesh në të dy anët në një tigan të nxehur më parë.

02.11.2020