Dieta me proteina - produkte, menu, zbulimin e sekreteve

thelbi i një diete proteinike për humbje peshe

Në prag të verës, shumë gra kërkojnë të rimarrin format e tyre të hollë. Shpesh për këtë, ata e mundojnë veten me dieta të rrepta apo edhe greva urie. Sidoqoftë, kjo qasje është e mbushur jo vetëm me probleme shëndetësore, por edhe me shtim të peshës edhe më të madhe. Më mirë të shkosh në një mënyrë tjetër dhe të "ulesh" në një dietë proteinike që e përdorin edhe atletët.

Çfarë ushqimesh proteinike duhet të merrni për humbje peshe?

Pasi të keni vendosur t'i përmbaheni një menuje me dietë proteinike, duhet të keni të qartë se cilat ushqime proteinike duhet të merrni për humbje peshe. Kështu, këtu janë ushqimet e pasura me proteina që duhet të përfshihen në menunë e dietës:

 • Mishi.Çdo mish dhe shpendë pa dhjamë dietik është i përshtatshëm. Mishi i pulës konsiderohet të jetë një produkt pothuajse ideal për një dietë proteinike.
 • Peshqit.Këshillohet gjithashtu të zgjidhni varietete me pak yndyrë. Përveç që është një ushqim i pasur me proteina, peshku është gjithashtu një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3.
 • Ushqim deti- ato janë jo vetëm një afrodiziak i njohur, por edhe një ushqim ideal me proteina.
 • Qumësht.Këshillohet të blini qumësht me përqindjen më të ulët të yndyrës.
 • Vezët.Më saktësisht, të bardhat e vezëve. Nga rruga, ky lloj i ushqimit proteina tretet më lehtë.
 • Gjizë.alsoshtë gjithashtu e dëshirueshme që të jetë pa yndyrë ose të paktën me përmbajtje të ulët yndyre.
 • Djathi.Përmbajtja e yndyrës - jo më shumë se 25%. Në përgjithësi, djathi duhet të trajtohet me kujdes: si rregull, është shumë i lartë në kalori.
 • Produktet e sojës:qumësht dhe djathë.
 • hikërror.Sigurisht që është më tepër një burim i karbohidrateve, por nga të gjitha drithërat, përmban sasinë maksimale të proteinave (rreth 13%).
 • Arra.E dëshirueshme me një dietë proteinike, pasi ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme. Përveç kësaj, arrat janë një zëvendësim i mirë për ushqimet e ëmbla "të ndaluara".
 • Kërpudha.Ato kanë përmbajtjen më të ulët të proteinave, por proteina që përmbahet në kërpudha absorbohet shumë ngadalë, kështu që ndjenja e ngopjes mbetet për një kohë të gjatë.

Menuja Dietë e Proteinave Javore

Fatkeqësisht, në një dietë me proteina, duhet të ushqeheni shumë monotonisht. Këtu keni një menu shembullore të proteinave për javën:

 • Mëngjesi.Ende ia vlen të hani pak karbohidrate për mëngjes, prandaj është më mirë të hani mëngjes me bollgur në qumësht me një përqindje të ulët yndyre.
 • Dreka.Djathë gjizë me pak yndyrë.
 • Dreka.Pule ose peshk. Mund ta zieni, mund ta piqni. Këshillohet, sigurisht, të mos përdorni erëza: ato përmbajnë kripë, e cila mban ujë në trup.
 • Snack.Djathë, vezë, arra ose gjizë.
 • Darka.Gjizë ose pulë.
 • Snack.Një gotë qumësht ose kefir (i skremuar).

Kjo është vetëm një menu shembull që mund ta krijoni vetë. Këshillohet gjithashtu të llogarisni numrin e kalorive të konsumuara. Nuk duhet të jetë më pak se 1200, por gjithashtu të mos kalojë normën e kërkuar për ju. Vlen gjithashtu të përfshihen ushtrime sportive "në menu".

Dieta me proteina për atletët - menutë dhe rekomandimet

menu diete proteina për humbje peshe

Një rast i veçantë kur jeni në dietë jo për humbje peshe, por përkundrazi, për të fituar masë muskulore - kjo është një dietë për atletët, menuja dhe rekomandimet për të cilat jepen më poshtë. Që në të parën, në rastin e dytë, qëllimi është i njëjtë: të heqësh qafe dhjamin e urryer.

Rregullat themelore të një diete proteinike për atletët

 • Reduktimi i sasisë së yndyrës në dietë. Yndyrnat duhet të reduktohen në pothuajse zero. Dhe në mënyrë që trupi të mos "vuajë" nga mungesa e tyre, ju mund të pini vaj fara liri ose vaj peshku në mëngjes.
 • Reduktimi i karbohidrateve. Karbohidratet priren të shndërrohen në yndyrë kur shumë prej tyre janë në dispozicion. Prandaj, numri i tyre duhet të minimizohet. Këshillohet të konsumoni jo më shumë se 2 gram karbohidrate për çdo kilogram të peshës trupore. Por mos i përjashtoni fare nga dieta: do të sigurohet marramendje, nauze dhe gjendje të keqe shpirtërore.
 • Rritni marrjen e proteinave. Sasia e zakonshme e proteinave që kërkohet është një gram për kilogram të peshës trupore. Nëse jeni duke ndjekur qëllimin e ndërtimit të masës muskulore, atëherë do t'ju duhet të hani të paktën 2-3 gram proteina për kilogram të peshës trupore.
 • Ngarkesa sportive. Sigurisht, ato kërkohen. Pa to, një dietë proteina "sportive" është thjesht e pakuptimtë.
 • Ushqimet 5-6 herë në ditë, në pjesë të vogla. Këshillohet të pini shumë ujë midis vakteve.

Menuja e dietës me proteina sportive është e njëjtë me dietën e rregullt. Dallimi qëndron vetëm në sasinë e ushqimit të konsumuar.

Gjëja më e rëndësishme në një dietë proteinike është të ndiqni dietën sa më afër që të jetë e mundur. Vetëm në këtë rast do të ketë një riorganizim të metabolizmit.

Pse ndodh humbja e peshës në një dietë proteinike? Sepse duke iu përmbajtur asaj, ju krijoni një mungesë të karbohidrateve në trup. Prandaj, për të kompensuar këtë mungesë, trupi juaj duhet të përdorë yndyrë.

05.10.2020